So,

2e = 100*8 + 40*5 + 4*3 => e = 506 (ans)

Take a smaller graph of 4 vertices and evaluate then scale it to 12 vertices.

The Gateway to Computer Science Excellence

+73 votes

Consider an undirected graph $G$ where self-loops are not allowed. The vertex set of $G$ is $\{(i,j) \mid1 \leq i \leq 12, 1 \leq j \leq 12\}$. There is an edge between $(a,b)$ and $(c,d)$ if $|a-c| \leq 1$ and $|b-d| \leq 1$. The number of edges in this graph is______.

+151 votes

Best answer

If you think of a $12\times 12$ grid (like a chess board of size $12\times 12$), then each each point $\left(i,j\right)$, which is in $i^{th}$ row and $j^{th}$ column, is a vertex $\left(i,j\right)$.

Now we are allowed to connect only those points which are atmost $1$ distance apart (in both horizontal and vertical direction). So we will connect only horizontal neighbours, vertical neighbours, and diagonal neighbours.

So horizontal edges on each row are $11$ i.e. $11\times 12 = 132$ horizontal edges. Similarly we have $132$ vertical edges.

To count diagonal edges, think of $1\times1$ square boxes in which diagonals meet each other. There are $11\times 11$ such square boxes, and each box contains $2$ diagonals, so total diagonals $= 242$.

So total edges $= 132 + 132 + 242 = 506.$

Now we are allowed to connect only those points which are atmost $1$ distance apart (in both horizontal and vertical direction). So we will connect only horizontal neighbours, vertical neighbours, and diagonal neighbours.

So horizontal edges on each row are $11$ i.e. $11\times 12 = 132$ horizontal edges. Similarly we have $132$ vertical edges.

To count diagonal edges, think of $1\times1$ square boxes in which diagonals meet each other. There are $11\times 11$ such square boxes, and each box contains $2$ diagonals, so total diagonals $= 242$.

So total edges $= 132 + 132 + 242 = 506.$

+4

not getting this why (There are 11*11 such square boxes, and each box contains 2 diagonals, so total diagonals = 242.) if there are 12 *12 kindly explain

+10

consider it like a matrix .... we have diagonals and anti diagonals ...

diagonals sum of lengths will be 1+2+3+....11+ 10+9+8+.....1 =121

similarly anti diagonals sum of edges will be 121

that sums up to 242

diagonals sum of lengths will be 1+2+3+....11+ 10+9+8+.....1 =121

similarly anti diagonals sum of edges will be 121

that sums up to 242

+122 votes

Total number of vertices $= 12\times 12 = 144.$

The graph formed by the description contains $4$ (corner) vertices of degree $3$ and $40$ (external) vertices of degree $5$

and $100$ (remaining) vertices of degree $8.$

According to (handshake theorem's)

$2|E|=$ sum of the degrees

$ 2|E| = 4\times 3+40\times 5+100\times 8= 1012.$

$|E| = \frac{1012}{2} = 506$ edges.

The graph formed by the description contains $4$ (corner) vertices of degree $3$ and $40$ (external) vertices of degree $5$

and $100$ (remaining) vertices of degree $8.$

According to (handshake theorem's)

$2|E|=$ sum of the degrees

$ 2|E| = 4\times 3+40\times 5+100\times 8= 1012.$

$|E| = \frac{1012}{2} = 506$ edges.

+17

It is 12x12 table/matrix , where each row has 12 vertices and there are 12 row , so total number of vertices = 12*12 = 144 ,

can you figure out ...

0

@Sonam plz chk one thing

if abcd is a rectangle and each of it's side is 1

then diagonal must be $\sqrt{1^{2}+1^{2}}=\sqrt{2}$

and root(2) is greater than 1

So, each diagonal is greater than 1

Then how can we take diagonals in calculation?

We must take each edge less than 1

right?

plz help

if abcd is a rectangle and each of it's side is 1

then diagonal must be $\sqrt{1^{2}+1^{2}}=\sqrt{2}$

and root(2) is greater than 1

So, each diagonal is greater than 1

Then how can we take diagonals in calculation?

We must take each edge less than 1

right?

plz help

+1

@srestha

Let (1,1) and (2,2) be two pairs.

Now,

$\left | 1 - 2 \right |$ = 1 and $\left | 1 - 2 \right |$ = 1

Hence the condition, There is an edge between (a,b) and (c,d) if |a−c|≤1 and |b−d|≤1 holds true.

There will be an edge between these two pairs.

They are calculating the value, not the length.

Let (1,1) and (2,2) be two pairs.

Now,

$\left | 1 - 2 \right |$ = 1 and $\left | 1 - 2 \right |$ = 1

Hence the condition, There is an edge between (a,b) and (c,d) if |a−c|≤1 and |b−d|≤1 holds true.

There will be an edge between these two pairs.

They are calculating the value, not the length.

+3

@srestha

The concept of length should be among the points.

This is a point (a, b). This is another point (c, d).

But single 'c' or 'a' is not a point.

I think this will clear your doubt :)

The concept of length should be among the points.

This is a point (a, b). This is another point (c, d).

But single 'c' or 'a' is not a point.

I think this will clear your doubt :)

0

.

please explain me this point .......40(external) vertices of degree 55

and 100 (remaining) vertices of degree 8

please explain me this point .......40(external) vertices of degree 55

and 100 (remaining) vertices of degree 8

0

The graph formed by the description contains 44 (corner) vertices of degree 33 and 40(external) vertices of degree 55

and 100 (remaining) vertices of degree 8.

Hemant Parihar pls explain this

+8 votes

There are ‘11’ edges in vertical line, so for 12 vertical lines, 11×12=132

There are ‘2’ diagonals ‘⊠’ in each square box.

There are 11×11 square boxes available. So 11×11×2=242

------------------------------------------

Total: 132+132+242

=506 edges

+5 votes

**Given:**

The vertex set of G is {(i, j): 1 <= i <= 12, 1 <= j <= 12}.

There is an edge between (a, b) and (c, d) if |a − c| <= 1 and

|b − d| <= 1.

There can be total 12*12 possible vertices. The vertices are (1, 1),

(1, 2) ....(1, 12) (2, 1), (2, 2), ....

**The number of edges in this graph?**

Number of edges is equal to number of pairs of vertices that satisfy

above conditions. For example, vertex pair {(1, 1), (1, 2)} satisfy

above condition.

For (1, 1), there can be an edge to (1, 2), (2, 1), (2, 2). Note that

there can be self-loop as mentioned in the question.

Same is count for (12, 12), (1, 12) and (12, 1)

For (1, 2), there can be an edge to (1, 1), (2, 1), (2, 2), (2, 3),

(1, 3)

Same is count for (1, 3), (1, 4)....(1, 11), (12, 2), ....(12, 11)

For (2, 2), there can be an edge to (1, 1), (1, 2), (1, 3), (2, 1),

(2, 3), (3, 1), (3, 2), (3, 3)

Same is count for remaining vertices.

For all pairs (i, j) there can total 8 vertices connected to them if

i and j are not in {1, 12}

There are total 100 vertices without a 1 or 12. So total 800 edges.

For vertices with 1, total edges = (Edges where 1 is first part) +

(Edges where 1 is second part and not first part)

= (3 + 5*10 + 3) + (5*10) edges

Same is count for vertices with 12

Total number of edges:

= 800 + [(3 + 5*10 + 3) + 5*10] + [(3 + 5*10 + 3) + 5*10]

= 800 + 106 + 106

= 1012

Since graph is undirected, two edges from v1 to v2 and v2 to v1

should be counted as one.

So total number of undirected edges = 1012/2 = 506.

+1 vote

Satisfying conditions for |a -c 1| ≤1

1. condition type1 :a=c

2. condition type2: a-c=1 or c-a=1.

total number of pairs (a,c) satisfying condition1 : 12

total number of pairs (a,c) satisfying condition2 : 11

so satisfying combinations for 'a' and 'c' = 11+12 =23

IN Similar way satisfying combinations for 'b' and 'd' = 23

[ a b]

*

[ c d]

So total solutions = 23*23 = 529

Now there are some cases where loop exists

like :

[1,2] [5,5]

[1,2] OR [5,5]

There will be 23 such cases .Why ?? :)

So remove such cases : 529-23 = 506

http://yougeeks.blogspot.com/2015/01/consider-undirected-graph-g-where-self.html

1. condition type1 :a=c

2. condition type2: a-c=1 or c-a=1.

total number of pairs (a,c) satisfying condition1 : 12

total number of pairs (a,c) satisfying condition2 : 11

so satisfying combinations for 'a' and 'c' = 11+12 =23

IN Similar way satisfying combinations for 'b' and 'd' = 23

[ a b]

*

[ c d]

So total solutions = 23*23 = 529

Now there are some cases where loop exists

like :

[1,2] [5,5]

[1,2] OR [5,5]

There will be 23 such cases .Why ?? :)

So remove such cases : 529-23 = 506

http://yougeeks.blogspot.com/2015/01/consider-undirected-graph-g-where-self.html

+1 vote

Generalised formula for any i=j=n ->

1) Total no of horizontal edges = (n) *(n-1)

2)Total no of vertical edges = (n) *(n-1)

3) remaining are cross edges . If we consider 1 small square box , 2 cross edges

there are total (n-1)*(n-1) small boxes

so total no of cross edges = 2*(n-1)*(n-1)

Ans So total no of edges = 2* (n) *(n-1) + 2(n-1) *(n-1)

Here n=12

So total no of edges = 2*12*11 + 2*11*11 = 264+ 242 = 506

1) Total no of horizontal edges = (n) *(n-1)

2)Total no of vertical edges = (n) *(n-1)

3) remaining are cross edges . If we consider 1 small square box , 2 cross edges

there are total (n-1)*(n-1) small boxes

so total no of cross edges = 2*(n-1)*(n-1)

Ans So total no of edges = 2* (n) *(n-1) + 2(n-1) *(n-1)

Here n=12

So total no of edges = 2*12*11 + 2*11*11 = 264+ 242 = 506

0 votes

(1,1 ), (1,12), (12,1),(12,12) will have degree = 3

(1,x),(x,1),(12,x),(x,12) will have degree = 5

2<=x<=11

Remaining will have degree = 8

Total (1,x) =10

Similarly (12,x) = 10

Total (x,1)= 10

Similarly (x,12) = 10

Remaining = 144-40-4= 100

Sum of degree = 2* Edges

4*3+ (10+10+10+10)*5 + 100*8 = 2* Edges

1012=2* Edges

Therefore, edges= 506

(1,x),(x,1),(12,x),(x,12) will have degree = 5

2<=x<=11

Remaining will have degree = 8

Total (1,x) =10

Similarly (12,x) = 10

Total (x,1)= 10

Similarly (x,12) = 10

Remaining = 144-40-4= 100

Sum of degree = 2* Edges

4*3+ (10+10+10+10)*5 + 100*8 = 2* Edges

1012=2* Edges

Therefore, edges= 506

52,375 questions

60,580 answers

201,986 comments

95,396 users