2,026 views
6 6 votes
There are 10 stations in a LAN always having constant load, ready to transmit. During any particular contention slot, each station transmits with a probability 0.1. If the average frame takes 122ms to transmit, what is the channel efficiency, if the round trip time is 51.2 micro seconds?

1 Answer

0 0 votes

P = 10(0.1)*(1-0.1)(10-1)  

P = 0.3874
contention period is 2*tp*P = RTT*P = 51.2*0.3874 = 19.83488
EFF = 122/(122 + (51.2/2)+ 19.83488) =72.86%
 

Position:
Show:

Related questions

1 1 vote
1 1 answer
167
167 views
deveshk103 asked Jul 9
167 views
Consider a system that used sliding-window protocol with the following specifications:• Data frame size : 1500 bytes• Data transfer rate : 1Mbps ( 1Mbps = 10^6 bps)• One-...
2 2 votes
1 1 answer
701
701 views
GO Classes asked Feb 12
701 views
TCP successfully establishes a connection with a receiver and starts the transmission of segments. The TCP congestion control mechanism's slow start threshold is set to $...
1 1 vote
0 0 answers
571
571 views
GO Classes asked Feb 12
571 views
Which of the following statements is/are true with respect to the interaction of a web browser with a web server using HTTP 1.1?HTTP 1.1 facilitates downloading multiple ...
5 5 votes
1 1 answer
596
596 views
GO Classes asked Feb 12
596 views
With respect to a TCP connection between a client and a server, which of the following statements is/are true? The client and the server use a $2$-way handshake mechanism...