1 1 vote A Web application and its support environment has not been fully fortified against attack. Web engineers estimate that the likelihood of repelling an attack is only $30$ percent. The application does not contain sensitive or controversial information, so the threat probability is $25$ percent. What is the integrity of the web application? $0.625$ $0.725$ $0.775$ $0.825$ IS&Software Engineering ugcnetcse-june2019-paper2 software-intergrity + – Arjun 5.1k views answer comment Share Follow Print 0 reply Please log in or register to add a comment.
2 2 votes Threat =Probability that an attack will occur =0.25 or 25 percent Secruity=Likelihood of repelling an attack =0.30 or 30 percent Integrity=(1-threat*(1-security)) =(1-0.25(1-0.30))=1-0.175=0.825 option 4 Sanjay Sharma answered Jul 12, 2019 Sanjay Sharma comment Share Follow See all 2 Comments 2 2 Comments reply Deba1990 commented Sep 26, 2019 reply Follow flag The question is from which section? Is it from OS security? 0 0 replyShare Sanjay Sharma commented Sep 26, 2019 reply Follow flag s/w engg 0 0 replyShare Please log in or register to add a comment.