1,469 views
1 1 vote
In a leaky bucket used to control liquid flow, how many gallons of liquid are left in the
bucket if the output rate is 5 gal/min, there is an input burst of 100 gal/min for 12 s,
and there is no input for 48 s?

1 Answer

1 1 vote

The input burst = 100 gal/min = 1.667 gal/sec

The output rate = 5 gal/min = 0.0833 gal/sec

During the first 12 seconds, liquid left = (input – output) *12 = (1.667-0.0833)*12 = 19.004 gal

During the remaining 48 seconds, there is no input, so output = 0.0833*48 = 3.998 gal

Total liquid left = 19.004-3.998 = 15.006 gallons of liquid

Position:
Show:

Related questions

0 0 votes
1 1 answer
332
332 views
Meenakshi Sharma asked Jun 12, 2017
332 views
official ans given is 1) but i think it should be 2) as table 2 violates P :S relationship of many to one
2 2 votes
1 answers 1 answer
2.2k
2.2k views
Sanjay Sharma asked Jan 26, 2017
2,174 views
Q19 Which of the following are not regularA)Strings of even number of a's.B)Strings of a's , whose length is a prime number.C)Set of all palindromes made up of a's and b'...
2 2 votes
0 0 answers
440
440 views
bjayesh asked Aug 15, 2025
440 views
Statement mentioned in the book: If the generator has more than one term and the coefficient of is $x_0$ is 1, all single-bit errors can be caught.Doubt: Why does the co...
1 1 vote
1 1 answer
2.1k
2.1k views
Nisha Bharti asked Sep 25, 2022
2,074 views
Q: In a Gigabit Ethernet LAN the average size of frame is 1000 bytes .If a noise of 2 ms occurs on the LAN , how many frame are destroyed ?What will happen if Gigabit Eth...