280 views
1 1 vote

Consider the network that uses CSMA/CD, consists of four hosts and the distribution of this network is shown below:

  • Distance between O and M = 30 km
  • Distance between M and N = 42 km
  • Distance between N and P = 34 km
  • Distance between O and P = 52 km
  • Distance between O and N = 120 km
  • Distance between M and P = 80 km

Consider the rate at which sender sends the packet is 1 Mbps and the speed at which the signal travels is 4 × 10⁸ m/s.
What will be the minimum size of the packet (in bytes)?

1 Answer

Position:
Show:

Related questions

0 0 votes
0 0 answers
1.3k
1.3k views
ajaysoni1924 asked Mar 15, 2019
1,323 views
Two CSMA/CD stations are each trying to transmit long (multiframe) files. Aftereach frame is sent, they contend for the channel, using the binary exponential backoffalgor...
0 0 votes
0 0 answers
1.0k
1.0k views
ajaysoni1924 asked Mar 15, 2019
1,040 views
A 1-km-long, 10-Mbps CSMA/CD LAN (not 802.3) has a propagation speed of200 m/μsec. Repeaters are not allowed in this system. Data frames are 256 bits long,including 32 bi...
1 1 vote
0 0 answers
556
556 views
akb1115 asked Oct 30, 2017
556 views
2 2 votes
2 2 answers
530
530 views
ykaran12x asked Dec 2, 2024
530 views
If a 5000 bytes datagram from the transport layer arrives at the network layer and needs to be sent through a link with a maximum transferable unit of 1000 bytes, includi...