• retagged by
11,048 views
1 1 vote
the seek time of a disk is 30ms.it rotates at the rate of 30 rotations/second.the capacity of each track is 300 words.the access time is (approximately)

 

guys can any one solve this plzzzz...

1 Answer

6 6 votes
Access time is defined as time to access one word from memory

So, it may be the answer

1 rot = 1/30 sec

In 1 rotation ---> 100 words

For 1 word ---> 1/300 rotations

So, 1 word transfer time = 1/300*1/30 sec

So, avg access time= 30 ms(seek time)+ 1/60 sec (avg rotational latency) + 1/ 9000 sec (transfer time)

= 30+16.6667+.1111 ms

= 46.78 ms(approx)
Position:
Show:

Related questions

0 0 votes
1 1 answer
898
898 views
RohitKumarSingh asked Dec 13, 2018
898 views
According to the specification of a particular hard disk seek time takes 3 milliseconds between adjacent tracks. If the disk has 100 tracks how long will it take for the ...
0 0 votes
1 1 answer
1.1k
1.1k views
Parshu gate asked Nov 5, 2017
1,083 views
2 2 votes
1 1 answer
1.6k
1.6k views
Parshu gate asked Nov 11, 2017
1,644 views
Consider a disk system, which has a track seek time of t seek = 10ms (mini-second). The disk rotation speed is r = 9000 rpm (round per minute), and each track on the disk...
0 0 votes
0 0 answers
888
888 views
yg92 asked Dec 9, 2016
888 views
Could some one please guide what should be the conversion units when calcuating Disk Transfer time and Transmission time? For disk transfer time I have noticed that in ma...