3 3 votes Supppose you have a large barrel containing a number of plastic eggs. Some eggs contain pearl and rest contain nothing.Some eggs are painted blue,rest are painted red. Suppose 40 % of the eggs are painted blue,(5/13) of the eggs containing pearls are painted blue,and 20 % of the red eggs are empty. What is the probability that the egg painted blue contains a pearl? Probability probability conditional-probability + – bahirNaik 1.7k views answer comment Share Follow Print 0 reply Please log in or register to add a comment.
Best answer 4 4 votes Lets say total No. of eggs= 100. blue egg(40%)=40 red=60 20% red are empty so 12 is empty and 48 contain pearl. 5/13 egg containg pearl is painted blue so 8/13 would be red. 8X/13=48 x=78 blue containg pearl=5X/13=30 total egg painted 100,egg containing pearl 78. so P=78/100 Blue(40) Red(60) empty 10 12 Pearl 30 48 Ans=30/40= 3/4 richa116 answered Dec 30, 2015 • selected Dec 30, 2015 by Himanshu1 richa116 comment Share Follow See all 3 Comments 3 3 Comments reply bahirNaik commented Dec 30, 2015 reply Follow flag i am [email protected] recheck question.I missed the the word blue while typing. 0 0 replyShare richa116 commented Dec 30, 2015 reply Follow flag Than ans should be 3/4 2 2 replyShare Himanshu1 commented Dec 30, 2015 reply Follow flag Edit your answer also. :) 0 0 replyShare Please log in or register to add a comment.