• retagged by
3,206 views
2 2 votes
consider a RISC processor with an ideal CPI, where 25% of total instructions are Load and Store instructions. The time to access the main memory is 100 clock cycles and accessing of the cache memory required 2 clock cycles. if the cache miss rate is 2%, then the effective CPI for the system with the cache is __.{up to 2 decimal}.

1 Answer

0 0 votes
 

1. Ideal CPI for non-load/store instructions:

Since the processor has an ideal CPI, we can assume that all non-load/store instructions take 1 cycle.

2. CPI for load/store instructions:

Cache hit: 2 cycles (accessing the cache)

Cache miss: 100 cycles (accessing main memory)

3. Effective CPI for load/store instructions:

 

25% of instructions are load/store

2% of load/store instructions result in cache misses

Effective CPI for load/store = 0.25 * (0.02 * 100 + 0.98 * 2) = 0.505

4. Overall effective CPI:

 

75% of instructions are non-load/store (CPI = 1)

25% of instructions are load/store (CPI = 0.505)

Overall effective CPI = 0.75 * 1 + 0.25 * 0.505 = 0.8763
• edited by
Position:
Show:

Related questions

4 4 votes
1 answers 1 answer
2.1k
2.1k views
Ram Swaroop asked Jan 30, 2019
2,083 views
Consider a n-way cache with 'x blocks of 64 words each. The main memory of the system is having 8 million words. Size of the tag field is 16 bits and additional memory re...
5 5 votes
1 answers 1 answer
2.1k
2.1k views
Ram Swaroop asked Jan 29, 2019
2,079 views
A CPU cache is organized into 2 level cache L1 and L2 The penalty for L1 cache miss and L2 cache miss are 60 and 30 respectively for 1200 memory references The hit time o...
0 0 votes
1 1 answer
1.2k
1.2k views
snaily16 asked Jan 28, 2019
1,207 views
Consider a 2 way set associative cache with 4 blocks. The memory block requests in the order.4,6,3,8,5,6,0,15,6,17,20,15,0,8If LRU is used for block replacement then memo...
0 0 votes
1 1 answer
1.1k
1.1k views
Iamniks4 asked Jan 24, 2019
1,121 views
All is fine but how did they calculate the miss rate of level 2 cache (L2) i.e.how is m2=0.46875?