• retagged by
4,614 views
0 0 votes
A computer with 32-bit wide data bus uses 4 K x 8 static RAM memory chips. The smallest memory this computer can have is:

(a) 32 kb (b) 16 kb (c) 8 kb (d) 24 kb

2 Answers

Best answer
2 2 votes
Its a 32bit data bus so you need minimum 4 chips because each chip has 8 bits of data Input/Output (8*4) = 32 bits .

 

Since with 4 chips the smallest memory is  :  4 * ( 4kB * 8 ) / 8 =  2 ^14 = 16 KB
• selected by
0 0 votes
32 bit data bus means 4B data is transferred per sec (means memory word size)

Given ram - 4K* 8 = 4K*2*4= 8K*4

So memory size = 8Kb

Address bus bits= 13
Position:
Show:

Related questions

5 5 votes
2 2 answers
3.9k
3.9k views
Misbah Ghaya asked Nov 8, 2016
3,875 views
The refreshing rate of dynamic RAMs is in the range of$2$ microseconds$2$ milliseconds.$50$ milliseconds$500$ milliseconds
0 0 votes
1 1 answer
1.9k
1.9k views
Devwritt asked Apr 12, 2017
1,893 views
For 16 bit address-bus, if an 8 K RAM chip is selected when $A_{13}, A_{14}$ and $A_{15}$ address bits are all one, then what is the range of the memory address?Options -...
0 0 votes
2 answers 2 answers
22.3k
22.3k views
9 9 votes
5 answers 5 answers
8.9k
8.9k views
go_editor asked Sep 28, 2014
8,926 views
In the context of modular software design, which one of the following combinations is desirable?High cohesion and high couplingHigh cohesion and low couplingLow cohesion ...