10 10 votes What will be the efficiency of a Stop and Wait protocol, if the transmission time for a frame is $20$ns and the propagation time is $30$ns? $20$% $25$% $40$% $66$% Computer Networks isro2013 computer-networks stop-and-wait + – Misbah Ghaya 10.5k views answer comment Share Follow Print See 1 comment 1 1 comment reply GO Classes Support commented Dec 15, 2023 reply Follow flag GO to the Root of Concept, Video Explanation with timestamp 15 Questions on Stop Wait Protocol GATE PYQs MIT Berkeley Efficiency and Throughput With NOTES 0 0 replyShare Please log in or register to add a comment.
Best answer 16 16 votes Transmission time = 20ns. Time for ACK to reach back $= TT + PD + TT_{ack} + PD \\= 20 + 30 + 0 + 30 = 80ns.$ Efficiency is the ratio of time where useful data is sent to the total time (or it is the ratio of the amount of useful data sent to the maximum amount of data that could be sent)= 20/80 = 25%. Arjun answered Apr 27, 2016 • selected Jun 27, 2016 by srestha Arjun comment Share Follow See all 6 Comments 6 6 Comments reply Show 3 previous comments Arjun commented Jun 8, 2016 reply Follow flag transmission time is transmitting useful data. propagation time is carrying the data to the other end. Ideally we want the transmission to continue without any stopage (for 100% efficiency). 2 2 replyShare sandeee commented Jun 28, 2016 reply Follow flag Dear that is propagation delay it means to fill the channel with the data, but the actual time is 20ns which will be taken by the frame to travel towards the destination/receiver.Thanks. –1 –1 replyShare Arjun commented Jun 28, 2016 reply Follow flag You are saying it reverse. 0 0 replyShare Please log in or register to add a comment.
10 10 votes Efficiency=1/(1+2*tp/tt) =1/(1+60/20)=1/(1+3)=25% Answer (B) srestha answered Apr 27, 2016 srestha comment Share Follow 0 reply Please log in or register to add a comment.
5 5 votes Efficiency in Stop and Wait Protocol is given by Efficiency = T,transmission / (T,transmission + 2* T,propagation) Efficiency= 20 / (20+2*30) = 20/80 =0.25 For percentage = 0.25 * 100 =25% Option (B) is correct Ashwani Kumar 2 answered Apr 29, 2016 Ashwani Kumar 2 comment Share Follow 0 reply Please log in or register to add a comment.
1 1 vote 25% is answer Tt=20ns, tp=30ns Efficiency= Tt/Tt+2Tp 20ns/(20+30*2)ns=20/80=0. 25*100 Efficiency = 25% Soni Bisen answered Dec 6, 2018 Soni Bisen comment Share Follow 0 reply Please log in or register to add a comment.
0 0 votes i think ans===25% option (B)correct ɳ=1/1+2*a where a=propagation delay/transmission delay iqbal137 answered Jul 21, 2017 iqbal137 comment Share Follow 0 reply Please log in or register to add a comment.
0 0 votes i think ans===25% option (B)correct ɳ=Tt/Tt+2*Tp where a=propagation delay/transmission delay iqbal137 answered Jul 21, 2017 iqbal137 comment Share Follow 0 reply Please log in or register to add a comment.