• edited by
22,919 views
62 62 votes

A non pipelined single cycle processor operating at $100\;\text{MHz}$ is converted into a synchro­nous pipelined processor with five stages requiring $2.5\;\text{nsec}, 1.5\;\text{nsec}, 2\;\text{nsec}, 1.5\;\text{nsec}$ and $2.5\;\text{nsec}$, respectively. The delay of the latches is $0.5\;\text{nsec}$. The speedup of the pipeline processor for a large number of instructions is:

  1. $4.5$
  2. $4.0$
  3. $3.33$
  4. $3.0$

6 Answers

Best answer
87 87 votes

Here we have to keep in mind the phrase: 

A non-pipelined single cycle processor

This signifies that instruction in a non pipelined scenario is incurring only a single cycle to execute entire instruction. Hence no concept of stage comes in case of single cycle non pipelined system.

The cycle time can be calculated from clock frequency given in non pipelined system $=100\text{ MHz}$

Therefore clock cycle time in non pipelined system $=\dfrac{1}{(100\times 10^6)} \text{s} =10 \text{ ns}$

Now cycle time in pipelined system $=\text{max(stage delay + interface delay)}$

$=2.5 + 0.5 =3\text{ ns}$

Therefore, 

Speedup $=\dfrac{\text{CPI}_{\text{non pipeline}}\times \text{Cycle time}_{\text{non pipeline}}}
{(\text{CPI}_{\text{pipeline}}\times \text{Cycle time}_{\text{pipeline}})}$

$=\dfrac{1\times 10}{(1\times 3)} =3.33$

 [Since in case of non pipeline we have single cycle processor, so $\text{CPI}_{\text{non pipeline}}=1 \text{ and } \text{CPI}_{\text{pipeline}}$ by default $=1$]

Hence, (C) is the correct answer.

• edited by
36 36 votes
Answer is C.

explanation:

for non pipeline system time required $= 2.5 + 1.5 + 2.0 + 1.5 + 2.5 = 10$

for pipelined system $=\text{max(stage delay) + max(latch delay)} = 2.5 + 0.5 = 3$

speedup $=\dfrac{\text{time in non pipelie}}{\text{time in pipeline}}=\dfrac{10}{3}=3.33$
• edited by
5 5 votes
Answer C.

Synchronous pipeline - take longest time period

So in pipeline processor t= (3*5)+3*(n-1)

in non-pipeline - 2.5+1.5+2+1.5+2.5 = 10 ns

so speed-up = 10 n / t = 3.333
4 4 votes
we know that speed up = Time taken by non pipeline / Time taken by Pipeline

=ntn/(k+n-1)*tp

where Tn is time  taken by task to complete in non pipleine sytem

and n is no of instructio

k = no of stages

Tp= max ( 2.5+3 . 1.5+.5,2+.5,1.5+.5,2.5+.5) = 3

Now they said that we need to exceute for large number of instrustion so assume n --> infinity

so term (k+n-1) boils down to n

So speed up now beacome ntn/ntp=10/3=3.33
Answer:
Position:
Show:

Related questions

74 74 votes
4 answers 4 answers
35.7k
35.7k views
Kathleen asked Sep 12, 2014
35,718 views
Which of the following are NOT true in a pipelined processor?Bypassing can handle all RAW hazardsRegister renaming can eliminate all register carried WAR hazardsControl h...
79 79 votes
11 answers 11 answers
33.8k
33.8k views
go_editor asked Sep 28, 2014
33,783 views
Consider a $6$-stage instruction pipeline, where all stages are perfectly balanced. Assume that there is no cycle-time overhead of pipelining. When an application is exec...
197 197 votes
9 answers 9 answers
78.5k
78.5k views
Kathleen asked Sep 22, 2014
78,460 views
A $5$ stage pipelined CPU has the following sequence of stages:IF – instruction fetch from instruction memoryRD – Instruction decode and register readEX – Execute: ALU op...
44 44 votes
4 answers 4 answers
10.1k
10.1k views
Ishrat Jahan asked Oct 29, 2014
10,065 views
Consider a computer with a $4$-ways set-associative mapped cache of the following character­istics: a total of $1\;\text{MB}$ of main memory, a word size of $1\;\text{byt...